V poslední době se ukazuje, že v patofyziologii duševních poruch, včetně schizofrenie, hrají významnou úlohu steroidy, které působí jako modulátory neurotransmiterových systémů. Neuroaktivní steroidy jsou látky vznikající buď exogenně, nebo přímo v CNS (neurosteroidy) a ovlivňující nervový systém nongenomickou cestou.
Neuroaktivní steroidy mají mj. anxiolytický, sedativní, antidepresivní i antipsychotický efekt a jejich hladiny mohou být ovlivňovány psychofarmaky. Rozdílné hladiny gonadálních steroidů vysvětlují pohlavní rozdíly ve fenomenologii a terapeutické odpovědi psychotických onemocnění; neuroaktivní steroidy korelují se symptomatologií a mírou závažnosti onemocnění.
Přestože výsledky studií zkoumající hladiny neurosteroidů u schizofrenie jsou často nekonzistentní či kontradiktorní, data naznačují, že steroidní metabolom (soubor steroidních hormonů v krvi) by se mohl stát diagnostickým nástrojem u schizofrenie. Antipsychotika mohou normalizovat alterované hladiny neurosteroidů, ty ale mají i vlastní antipsychotický potenciál a lze je využít jako adjuvantní terapii při ovlivnění negativních a kognitivních symptomů schizofrenie.