Charles Explorer logo
🇨🇿

Rekonstrukce defektu zadního a středního kompartmentu pomocí kotveného implantátu Prolift Posterior: kohortová studie s pětiletým follow-up

Publikace na Ústřední knihovna, 3. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Cíl studie: Cílem předložené práce je analýza výsledků dlouhodobého sledování pacientek po inzerci kotveného implantátu do oblasti zadního kompartmentu. Metodika: Jedná se o prospektivní kohortovou studii realizovanou v období I/2006 až XII/2011.

Vstupním kritériem byl symptomatický defekt v oblasti zadního kompartmentu. Zařazeným pacientkám splňujícím vstupní kritéria byl zaveden monofilamentový nevstřebatelný polypropylenový implantát Prolift PosteriorTM (Gynecare, Ethicon, Inc., Piscataway, NJ, USA).

Pacientky byly sledovány v návaznosti na provedený výkon šest týdnů, tři měsíce, šest měsíců, 12 měsíců a následně jednou za rok. Během pooperačních kontrol bylo prováděno jak klinické vyšetření, tak subjektivní hodnocení stavu pomocí VAS, PISQ 12 a ICIQ SF.

Výsledky: V uvedeném období jsme do studie zařadili 124 žen, z nichž 14 (11,3 %) nemělo v anamnéze předcházející výkon pro sestup. V žádném případě jsme simultánně neprováděli hysterektomii či zavedení jiného implantátu.

Průměrný operační čas dosahoval 64,25 (min. 15, max. 205) minut a průměrná operační krevní ztráta byl 115 (min. 10, max. 1000) ml. U jedné pacientky dosáhla perioperační ztráta 1000 ml.

Nezaznamenali jsme žádný případ poranění dutého orgánu v průběhu disekce nebo zavádění implantátu pomocí jehel. U žádné pacientky nedošlo ke vzniku rektovaginální píštěle.

V průběhu pěti let jsme v rámci pooperačních kontrol pozorovali recidivu sestupu v operovaném kompartmentu u čtyř (3,3 %) pacientek. Průměrný časový interval do recidivy defektu v operovaném kompartmentu byl 19,5 měsíců (min. 6, max. 36).

U 25 (20,5 %) došlo ke vzniku de novo defektu v neoperovaném předním kompartmentu. Závěr: V této prospektivní observační kohortové studii, realizované na jednom pracovišti, jsme ukázali, že kotvený implantát v oblasti zadního kompartmentu významně zlepšuje anatomický výsledek operované oblasti.

V průběhu pěti let se vyvinul de novo symptomatický defekt předního kompartmentu u 20,5 % žen. Otázka implantátů v urogynekologii není vyřešena, předložená práce přispívá k myšlence, že nevstřebatelný implantát má své místo v rekonstrukční urogynekologii.