Charles Explorer logo
🇨🇿

Může robotická asistence při chirurgické léčbě karcinomu rekta zlepšit kvalitu totální mezorektální excize?

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2017

Abstrakt

Úvod: Klíčovým momentem chirurgické léčby karcinomu rekta (KR) se v 80. letech minulého století stalo zavedení totální mezorektální excize. Rutinní provádění totální mezorektální excize (TME) vedlo k významnému snížení výskytu lokálních recidiv.

Cílem sdělení je seznámit čtenáře s výsledky naší nerandomizované studie, ve které jsme porovnávali prospektivně získaná data při radikální resekci/exstirpaci rekta provedené z klasického otevřeného přístupu, laparoskopicky a s použitím robotického systému da Vinci. Metoda: Soubor tvoří 116 nemocných s KR, kteří v období 1/2014-12/2016 podstoupili radikální operaci, po které byl získaný resekát zpracován na základě Quirkeho principu.

Jedná se o analýzu údajů, které byly během 3 let prospektivně získávány. Operační výkony byly prováděny otevřeně, laparoskopicky a roboticky.

Robotická asistence byla proveditelná pouze u pacientů se zárukou úhrady příslušné zdravotní pojišťovny. Laparoskopické resekce byly realizovány u nemocných, u kterých příslušná zdravotní pojišťovna neposkytovala úhradu za robotické operace.

Výsledky: Během 3 let (2014-2016) jsme na Chirurgické klinice 2. LF UK a ÚVN Praha pro KR ošetřili 116 nemocných: 75 mužů a 41 žen, u kterých byl nativní preparát protokolárně zpracován dle Quirkeho metodiky.

Průměrný věk souboru pacientů činil 63 let (33-80 let). U 5 (4,3 %) pacientů byla potvrzena pozitivita pCRO a kompletní či téměř kompletní mezorektální excize byla zaznamenána u 94 (81 %) nemocných.

Více než polovina operací byla provedena miniinvazivní technikou. Žádný nemocný nezemřel. Závěr: Přes vysoký podíl technicky obtížných případů (mužské pohlaví, lokalizace tumoru v distální třetině rekta) vykazovala v našem souboru skupina roboticky operovaných nejlepší výsledky v hodnocení kvality excize mezorekta.

Na našem souboru nemocných jsme tak prokázali jednoznačný přínos robotické asistence ve srovnání s manuálně laparoskopickým a otevřeným výkonem ve smyslu provedení totální mezorektální excize jako ukazatele kvality chirurgického výkonu u nemocného s karcinomem rekta. Vzhledem k limitovanému časovému období nelze u našeho souboru nemocných hodnotit dlouhodobé výsledky.