Charles Explorer logo
🇨🇿

Suburetrální pásky pro stresovou inkontinenci - 10 let zkušeností

Publikace na Ústřední knihovna, 3. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Cílem sdělení je prezentace vlastních zkušeností s implantací suburetrálních pásek TVT a TVT-O. V období od února 2003 do května 2013 jsme na našich pracovištích operovali 241 žen suburetrální páskou pro stresovou inkontinenci moči.

Všechny pacientky byly operovány poprvé. U 68 z nich průměrného věku 62 let byla použita páska retropubická.

Páska transobturatorní byla aplikována 173 pacientkám, jejich průměrný věk byl 57 let. Sledování operovaných žen proběhlo po 6 a 36 měsících od výkonu.

Subjektivní stesky a kvalitu života jsme hodnotili pomocí VAS protokolu a objektivní zhodnocení efektu operace jsme sledovali pomocí stresového Valsalva testu. Pacientky s retropubickou páskou byly po 6 měsících od operace ve 100 % a po 36 měsících v 91 % kontinentní. Časné komplikace jsme zaznamenali ve 4,4 %.

U transobturatorní pásky jsme po 6 měsících diagnostikovali plnou kontinenci u 100 % a po 36 měsících u 94 % operovaných. Časné komplikace jsme pozorovali pouze u 1,7 % pacientek. Desetileté zkušenosti s metodami TVT a TVT-O jsou dobré.

Dle výsledků je efektivita obou operačních technik obdobná. Počty časných i pozdních komplikací naznačují příznivější rozdíl ve prospěch TVT-O.

Se závažnou hemoragickou komplikací jsme se setkali pouze jednou při retropubické implantaci pásky.