Základní informace Důkazy o srovnatelném vlivu biologickcých terapií psoriázy na kvalitu života související se zdravím (HRQoL) v běžné klinické praxi jsou omezené. Cíle Porovnat vliv adalimumabu, etanerceptu a ustekinumabu na HRQoL pacientů s psoriázou a identifikovat potenciální prediktory zlepšení HRQoL.
Metody Jednalo se o prospektivní kohortovou studii, v níž byly změny v HRQoL hodnoceny pomocí Dermatologického indexu kvality života (DLQI) a EuroQoL hodnoceny pomocí Dermatologického indexu kvality života (DLQI a EuroQoL-5D (EQ-5D) po 6 až 12 m ěsících. Pro identifikaci faktorů spojených s dosažením DLQI 0/1 a zlepšením skóre EQ-5D byly vyvinuty multivariabilní regresní modely.
Výsledky Celkem bylo zahrnuto 2152 pacientů s psoriázou, z nich 1239 bylo léčeno adalimumabem, 517 etanerceptem a 396 ustekinumabem; 81% nebylo předtím léčeno biologiky. Pro celou kohortu bylo zaznamenáno zlepšení s mediánem (interkvartilový rozsah( skóre DLQI z 18 (13-24) na 2 (0-7) a skóre EQ-5D z 0,73 (0,69-0,80) na počátku na 0,85 (0,69-1,0) po 6 měsících (P < 0,001).
Podobných zlepšení bylo dosaženo po 12 měsících. PO 12 mísících multivariabilní regresní modely ukázaly, že ženské pohlaví, mnohočetné komorbidity, kouření a vyšší DLQI nebo nižší vstupní užitkové skóre EQ-5D předzanmenávaly menší pravděpodobnost dosažení DLQI %/1 nebo zlepšení EQ-5D.
V porovnání s adalimumabem měli pacienti léčení etanerceptem, nikoli však ustekinumabem, menší pravděpodobnost dosažení DLQI 0/1. Ve skóre EQ-5D nebyl zaznamenán mezi biologickými terapiemi signifikantní rozdíl.
Závěry V běžné klinické praxi vedou biologické terapie k výraznému zlepšení HRQoL, počáteční špatnou HRQoL, charakteristikami životního stylu a komorbiditami. Tato zjištění by měla napomoci informovanému výběru optimální biologické terapie pro pacienty, co se týče zlepšení HRQoL.