Charles Explorer logo
🇨🇿

Úloha opioidního systému v léčbě syndromu neklidných nohou

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Syndrom neklidných nohou (RLS - restless leg syndrome) je poměrně časté neurologické onemocnění, které je charakterizováno nutkáním pohybovat končetinami, většinou spojeným s nepříjemnými pocity v dolních končetinách nebo jimi vyvolaným. Nutkání se objevuje v období inaktivity, především večer a v noci; pohyb příznaky RLS zcela či částečně odstraní.

V rozvinuté formě RLS významně narušuje spánek a zhoršuje kvalitu života pacientů. V 1. linii léčby RLS se doporučují dopaminergní přípravky.

Ty však při dlouhodobém podávání často postupně ztrácejí účinnost a při zvyšování dávek se objevuje tzv. augmentace (zhoršení intenzity a přetrvávání symptomů RLS na terapii - časnější nástup obtíží během dne, zkracování účinku jednotlivé dávky, rozšiřování symptomů na jiné části těla apod.). Ve 2. linii léčby RLS lze (off-label) použít opioidy, gabapentin či pregabalin, benzodiazepiny nebo jiné další léky.

Opioidy bývají dobře snášeny, jejich užívání však může být provázeno střevní dysfunkcí. Tento problém odstraňuje fixní kombinace oxycodonu s naloxonem, který působí selektivní blokádu opioidních receptorů v gastrointestinálním traktu.