Charles Explorer logo
🇨🇿

Delirium na oddělení intenzivní péče pohledem sestry

Publikace

Abstrakt

Úvod: Delirium je kvalitativní porucha vědomí, jedna z nejčastěji se vyskytujících se orgánových dysfunkcí na ICU s incidencí až u 60 - 80% ventilovaných pacientů. Je nezávislým prediktorem vyšší mortality a je asociováno s rozvojem post-ICU neurokognitivního deficitu.

U dospělých kriticky nemocných je doporučeno delirium rutinně monitorovat za využití validovaných screeningových testů (CAM-ICU či ICDSC). Je-li zdravotní sestra edukována a vybavená patřičným diagnostickými nástroji, pak se může podílet na prevenci, diagnóze a terapii deliria.

Cíl: Cílem diplomové práce bylo zjistit úroveň znalostí sester v ČR o deliriu a klinickou praxi v péči o tyto nemocné. Metody: Kvantitativní metoda dotazníkového šetření, dotazník vyplněn sestrami ICU dvou fakultních a jedné krajské nemocnice v ČR od srpna do září 2017.

Výsledky: Rozdáno 130 dotazníků, návratnost 110 kusů (84%). 63 % respondentů má o deliriu dost informací, 66 % by uvítalo vzdělávací akce. 51 % neprovádí kroky k prevenci deliria, 35 % je nezná. Screening provádí 2 % respondentů, 63 % dotazovaných screening neprovádí, 35 % žádný z testů nezná. 84 % dotazovaných považuje péči o pacienta s deliriem za náročnější než péči o jiného pacienta, 70 % by raději volilo péči o jiného. 37 % sester nemá možnost vyjádřit svůj názor na péči či jejich názor není brán v potaz.

Závěr: Výzkum ukázal nutnost další edukace personálu a potřebu implementace diagnostických nástrojů a preventivních opatření v terapii ICU deliria.