Charles Explorer logo
🇨🇿

Kobalamin a jeho biodostupnost z potravin živočišného a rostlinného původu

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Kobalamin (vitamin B12) patří mezi vitaminy skupiny B rozpustné ve vodě a pro lidský organismus je životně důležitý jako kofaktor dvou kobalamin-dependentních enzymů. Jeho nedostatek se klinicky projevuje poruchami krvetvorby a četnými neuropatiemi.

Denní potřeba činí u dospělých 2-4 μg. Biosyntéza kobalaminu je v dnešní době omezena jen na určité bakterie a archaea, průmyslově je získáván mikrobiální produkcí, nejčastěji se využívají kmeny Propionibacterium shermanii a Pseudomonas denitrificans.

Některé rostliny a mnoho živočichů včetně lidí kobalamin nesyntetizují, ovšem mnohé druhy jsou na něm metabolicky závislé. Přirozeně bohatým zdrojem kobalaminu jsou potraviny živočišného původu, především plody moře, vnitřnosti, ryby, maso, méně pak mléko a mléčné výrobky, vejce.

V rostlinných zdrojích byla aktivní forma kobalaminu nalezena v některých druzích jedlých mořských řas - rody Enteromorpha a Porphyra (známá jako nori), v eukaryotních mikrořasách (Chlorella sp.), v některých druzích jedlých hub (např. liška obecná, shiitake) a ve fermentovaných výrobcích ze sóji (tempeh). Otázkou však zůstává spolehlivost těchto rostlinných zdrojů.