Cíl: Naše práce upozorňuje na současnou problematiku akutní myelitidy u dětí a sdílí naše klinické zkušenosti. Soubor a metodika: 20 pacientů (10 chlapců a 10 dívek; věk 4-17 let, medián 14 let; doba sledování 1-73 měsíců, medián 15 měsíců) s akutním míšním syndromem, bez encefalopatie a po vyloučení míšní komprese, u kterých byla zvažována zánětlivá etiologie.
Analýza klinických dat a paraklinických vyšetření (MR mozku a míchy, likvor, mikrobiologický a imunologický skríning, protilátky proti akvaporinu 4 v séru). Hodnotili jsme: klinický průběh, odpověď na akutní terapii a výslednou diagnózu; zda byla naplněna diagnostická kritéria pro klinicky izolovaný syndrom (clinically isolated syndrome; CIS), RS nebo onemocnění ze spektra neuromyelitis optica (neuromyelitis optica spectrum disorders; NMOSD).
Výsledky: Jeden pacient měl myelitidu boreliové etiologie. Akutní myelitida byla projevem/součástí CIS/RS u osmi a NMOSD u tří pacientů.
Idiopatická myelitida byla u osmi dětí. Pacienti s CIS/RS měli oproti pacientům s NMOSD rozdílné klinické i laboratorní projevy a odpověď na akutní terapii.
Nejzávažnější byli pacienti s idiopatickou myelitidou, u kterých došlo k rychlému rozvoji neurologických příznaků s rozsáhlým nálezem na MR míchy. Odpověď na kortikoterapii byla u této skupiny nedostatečná, někteří profitovali z kombinované imunosuprese.
Závěr: Akutní myelitida je komplikovaná diagnóza vyžadující komplexní přístup a klinické zkušenosti.