Cíl: Možnost předoperační detekce v. emissaria mastoidea pomocí HRCT a standardního CT při plánování retrosigmoideální kraniotomie, jenž je využívaná k přístupům do oblasti angulus pontocerebellaris. Metodika: Bylo vyhodnoceno celkem 100 nativních CT (4,5 mm silné řezy) a 100 CT v tenkých řezech - HRCT (1 mm silné řezy).
Snímky byly získány z informačního systému PACS Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL). Hodnotili a srovnávali jsme jednotlivé zastoupení vena emissaria mastoidea při zobrazení standardním CT a HRCT na pravé i levé straně a zajímala nás senzitivita vyšetření v závislosti na rozměru kostěného kanálu pro žílu, tedy foramen mastoideum.
Výsledky: Při vyšetření nativním CT nebylo ani jedno emissarium zobrazeno v 71 případech na pravé a v 62 případech na levé straně. Jedno emissarium bylo zobrazeno ve 28 případech na pravé a v 36 případech na levé straně.
Více než jedno pak bylo poměrně vzácné a tvořily jej významné spojky širší než 3,5 mm. HRCT poskytuje vyšší senzitivitu detekce drobných emissarií, která nebyla ve velké většině na standardním CT patrná, v tomto případě bylo možné detekovat i poměrně vzácně zastoupená foramina mastoidea v počtu 3 až 4.
Zatímco při zobrazení emissarií širších než 3 mm není rozdíl statisticky významný, u emissarií se šířkou kanálu menší než 2 mm je již rozdíl statisticky významný. Závěr: Benefit HRCT při plánování retrosigmnoideální kraniotomie je nesporný a pomáhá eliminovat řadu potencionálních komplikací.