Základní informace: Popisujeme soubor čtyř pacientů s kritickou ischemií končetiny a absencí autologních náhrad (konduitů), kteří byli ošetřeni vytvořením kompozitního (s anastomózou "end-to-end") alogenního bypassu z čerstvého nebo kryoprezervovaného štěpu z vena saphena (saféna). Použití této techniky může být nezbytné při vytv áření femoropedálního bypassu, kdy jde o extrémní situaci charakterizovanou příliš krátkými či nedostatečně kvalitními žilními štěpy.
Podobně dlouhá rekonstrukce vyžaduje dvě dárcovské safény. Kasuistiky: U čtyř pacientů bylo indikováno vytvoření "I-kompozitního" femoropedálního bypassu s využitím čerstvého žilního alograftu.
Jeden kompozitní štěp se uzavřel s odstupem čtyř měsíců od operace, jeden za 21 měsíců od operace a další dva zůstaly průchodné po dobu sledování s mediánem 23 měsíců. U žádného z pacientů nebylo po dobu sledování nutno provést amputaci.
Závěr: Střednědobého udržení průchodnosti rekonstrukce lze uspokojivě dosáhnout za předpokladu kompatibility v systému ABO, krátké chladné ischemie štěpu, adekvátní imunosupresivní terapie a dodržení správného protokolu pro sledování nemocných po transplantaci cévního alograftu. Cévní chirurgové by měli mít na paměti možnost uplatnění této techniky zejména u diabetiků s kritickou ischemií končetiny a okluzí bércových tepen.