Charles Explorer logo
🇨🇿

Komorbidita a kvalita života pacientů v ambulantní péči s diagnózou schizofrenie, depresivní poruchy a generalizované úzkostné poruchy: projekt Cosmos. Výsledky průřezového šetření

Publikace |
2018

Abstrakt

Cíle: Projekt Cosmos (COmorbiditieS in MOst Severe Neurology and Psychiatric Indications in the Czech Republic) má za cíl zmapovat výskyt souběžných duševních a tělesných poruch a jejich vliv na kvalitu života u pacientů se zvolenou primární diagnózou (schizofrenie - SCH), depresivní porucha (MDD), generalizovaná úzkostná porucha (GAD) a neuropatická bolest (NP) v ambulantní péči. Jde o observační, multicentrickou, prospektivní studii, z níž jsou zde prezentovány výsledky od pacientů s primární duševní poruchou při vstupním vyšetření (průřezové výsledky).

Metody: Výskyt komorbidit byl určován samotnými ambulantními lékaři, vedle primárních a komorbidních poruch byly zaznamenány další demografické a klinické údaje, včetně aktuální léčby a závažnosti onemocnění (stupnice CGI), souběžně pacienti hodnotili kvalitu svého života pomocí stupnice Q-les-Q (The Quality of Life Enjoyment and Satisfaction Questionnaire). Výsledky: Do projektu se zapojilo 162 lékařů, kteří získali data od 2 266 pacientů (744 pacientů se SCH, 896 pacientů s MDD a 626 pacientů s GAD).

Souběžné duševní poruchy byly zjištěny v rozmezí od 32 % (SCH) až po téměř 50 % (MDD), nejčastěji šlo o poruchy způsobené užíváním návykových látek, úzkostné poruchy a poruchy osobnosti. Somatické komorbidity pak byly identifikovány s četností od 48 % (SCH) po 59 % (MDD), nejčastěji byly zjišťovány hypertenzní nemoc, obezita, poruchy funkce štítné žlázy a metabolismu lipidů a cukrů.

Kvalitu svého života hodnotili nejhůře pacienti s depresivní poruchou. U všech tří skupin pacientů byla kvalita života horší v situaci další souběžné duševní poruchy.

Souběžné somatické poruchy naproti tomu dopad na subjektivní hodnocení kvality neměly. Závěr: I když jsou výsledky předběžné, dokládají četný výskyt komorbidit u pacientů s duševní poruchou v běžné klinické praxi a jejich negativní dopad na kvalitu života.