Charles Explorer logo
🇨🇿

Potenciál (ne)reflektovaného prostoru : "Socialistické" památníky a jejich soudobé muzejní využití

Publikace na Filozofická fakulta |
2017

Abstrakt

Muzejní novostavby vznikají v českém kontextu již mnoho desetiletí jen zcela výjimečně; prostorové východisko a rámec nově koncipovaných expozic naopak představují vesměs budovy starší, symbolicky i vizuálně nezřídka výmluvně spjaté s dobou svého vzniku. Specifickou a poměrně vyhraněnou pozici mezi nimi zaujímají objekty, jež byly k muzejním, potažmo memoriálním účelům (pře)budovány v období státního socialismu.

Příspěvek se pokusí skrze trojici různorodých příkladů - Národní památník na Vítkově, Památník II. světové války v Hrabyni a "rodný" dům Klementa Gottwalda v Dědicích - poukázat na současnou (ne)schopnost produktivního odborného uchopení, reflexe a prezentace těchto "monumentů" široké veřejnosti a zároveň naznačit jejich prozatím jen málo vytěžený muzeologický potenciál. Vzhledem k architektonickému ztvárnění, specifickému vizuálnímu kódu i systému navázaných symbolických konotací nemusejí podobné budovy představovat pouze fyzický a prostorový obal konkrétních expozic, ale mohou se stát ústředním exponátem sui generis.

Jejich reflexivnější kritické "čtení" nabízí v obecném kontextu muzejní prezentace moderních a soudobých dějin řadu zajímavých impulzů.