Již v roce 1518 vyšla první samostatná mapa Českého království. Klaudyánova mapa byla rozšířena díky Sebastianu Münsterovi, německému reformačnímu teologovi a geografovi, který ji publikoval v dílech Geografie a Kosmografie.
Představuje se struktura, rozšíření a ohlasy Kosmografie. Autorka se zaměřuje se zvláště na rozbor dvoustrany s mapou Českého království (R 57), a to jak podle předlohy Klaudyána, tak v pozdější verzi podle Crigingera.
Byly provedeny i kartometrické analýzy, jenž stanovily rotaci mapy o 167°. Příspěvek popisuje různé jazykové verze.
Některá vydání obsahují tzv. malou mapu Čech. Důraz je kladen na zcela jedinečnou českou edici kosmografie s překladem Zikmunda z Puchova ve vydání Jana z Puchova.
Mapa v tomto vydání se liší od všech ostatních. Studie poukazuje na velké mezery ve výzkumech této verze kartografické památky v českých paměťových institucích.
Poslední šetření prováděli před 70 lety K. Kuchař a F.
Roubík. Mapová sbírka PřF UK vlastní rukopisné i tištěné kopie mapy v různých jazykových mutacích a verzích.
Proto se zde prezentují především příklady z této verze kartografické památky v českých paměťových institucích. Poslední šetření prováděli před 70 lety K.
Kuchař a F. Roubík.
Mapová sbírka PřF UK vlastní rukopisné i tištěné kopie mapy v různých jazykových mutacích a verzích. Proto se zde prezentují především příklady z této sbírky.
Závěrem jsou shrnuty rozdíly mezi dochovaným litoměřickým originálem a popsanými verzemi mapy v kosmografiích S. Münstera.
Mimo jiné zde nebyl uveden autor ani nebyla zakreslena silniční síť.