Východiska: Osoby s roztroušenou sklerózou (RS) mají oproti běžné populaci sníženou úroveň pohybové aktivity. Rehabilitační léčba a pravidelná pohybová aktivita však může pozitivně ovlivňovat symptomy onemocnění, a proto je důležité pacienty s RS k vhodným formám pohybové aktivity motivovat.
Cílem této studie tedy bylo poznat podmínky, které vnímají pacienti s RS jako nejvýznamnější překážku své pohybové aktivity. Metody: Studie probíhala v 16 městech po celé ČR. Účastníky byly osoby s RS a zdravé kontroly, které vyplnily českou verzi dotazníku Bariers Being Active Quiz a uvedli své základní demografické charakteristiky.
Výsledky: Studie se účastnilo 193 osob s RS (33 mužů) a 47 zdravých kontrol (16 mužů). U osob s RS byl průměrný věk 47,07 let (20-71 let) a v kontrolní skupině zdravých byl průměrný věk 42,4 let (23-69 let).
Osoby s RS uvádějí jako svou největší překážku nedostatek energie (únava) vůle a času. U zdravých kontrol tvořil největší překážku nedostatek času, a teprve s větším odstupem nedostatek vůle a únava.
Závěry: Oproti zdravým kontrolám uvádí osoby s RS jako největší překážku při provádění pohybových aktivit nedostatek energie. Rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut může pomocí vhodně zvoleného pohybového programu pomoci osobám s RS tuto, a případně další překážky překonat, a podpořit je tak v pravidelném cvičení.