Psychiatři se musí stále rozhodovat, zda zahájit, pokračovat nebo ukončit léčbu psychotropními látkami u těhotných a kojících žen. Nicméně, žádná kontrolovaná data nejsou k dispozici, jediné informace pochází ze studií na zvířatech, epidemiologických studií, lékových registrů a případových studií.
Psychiatři musí zvažovat známá rizika přerušení léčby proti možným rizikům pro plod a novorozence. Alternativní nefarmakologické intervence (psychoterapie, ECT, rTMS) by měly být také zvažovány.
Nedávno publikovaná data naznačují relativní zvýšení rizika teratogenity u některých antidepresiv (paroxetin). Kromě toho, že podávání antidepresiv je spojeno s prenatálními a perinatálními komplikacemi, s abstinenčními příznaky u novorozenců, přetrvávající plicní hypertenzí po vystavení SSRI a mírným zpoždění psychomotorického vývoje.
Antipsychotika představují i určité riziko pro vznik vrozených vad, a mohou zvýšit výskyt diabetu po porodu. Specializovaná ambulance pro léčbu během těhotenství a kojení byla otevřena v Psychiatrickém centru Praha v roce 2005.
Klinika nabízí diagnostické, léčebné a poradenské služby pro pacienty, psychiatry, gynekology a další lékaře. Data pacientů jsou zaznamenány v registru, a jejich potomci jsou prospektivně sledováni.
Více informací a dostupnost dat může pomoci při tvorbě pokynů pro léčbu duševních poruch v těhotenství a kojení.