Charles Explorer logo
🇨🇿

Jak probíhá současný screening těhotenské cukrovky? Výsledky dotazníkové studie

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2018

Abstrakt

Cíl studie: cílem naší studie bylo zjistit výskyt rizikových faktorů GDM mezi těhotnými ženami, získat přehled, jak probíhá screening gestačního diabetes mellitus v ČR, a upozornit na časté chyby v diagnostice, které mohou vést k falešné negativitě, ale i pozitivitě screeningu. Typ studie: Dotazníková studie.

Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN, Apolinářská 18, Praha 2.

Metodika: Analyzovali jsme 958 anonymních dotazníků, které byly rozdávány těhotným ženám v prenatální poradně Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze v období od července do září 2015.

Průměrný věk těhotných žen byl 32,0 +- 4,7. Statistická analýza dat byla provedena pomocí programu XLSTAT.

Výsledky: V dotazovaném souboru žen bylo zjištěno, že nejčastějšími rizikovými faktory GDM byly věk těhotné nad 25 let (92,4 %), výskyt diabetu u příbuzných první linie (23,3 %) a BMI > 25 kg/m2 (21,3 %). I. fázi screeningu (tj. vyšetření glykemie nalačno v I. trimestru) absolvovalo 44,9 % dotázaných žen.

II. fázi screeningu (tj. oGTT) podstoupilo 94,4 % žen. V souladu s metodickými pokyny mělo oGTT provedeno pouze 16,3 % z dotazovaných žen.

Závěr: Z naší dotazníkové studie vyplývá, že screening GDM nebyl prováděn celoplošně. V provedení testu se objevovaly metodické chyby.