Východiska: Výsledky předchozích studií ukázaly významnou asociaci mezi rizikovým užíváním alkoholu a poruchami příjmu potravy. Cíle: Cílem studie je analyzovat vztah mezi rizikovým užíváním alkoholu a poruchami příjmu potravy zjištěním prevalence mentální anorexie, bulimie a záchvatovitého přejídání u žen, které se ústavně léčí pro abúzus alkoholu.
Metody: Výzkum zahrnuje 51 žen hospitalizovaných pro abúzus alkoholu v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Data byla získána během dotazníkového šetření prostřednictvím dotazníku Munich Eating Disorder Questionnaire.
Výsledky: S poruchami příjmu potravy (PPP) mělo někdy v životě zkušenost 13 respondentek (25,5 %). V současnosti se některá ze sledovaných PPP objevuje u každé páté respondentky, ovšem v minulosti onemocněla téměř čtvrtina dotazovaných žen.
Diagnostická kritéria mentální anorexie pro současné období splnila pouze jedna žena. Pro minulé období to byla více než šestina respondentek.
Prevalence mentální bulimie byla téměř šest procent pro současné období, ale v minulosti se toto onemocnění objevilo u každé desáté sledované ženy. Záchvatovité přejídání bylo zjištěno pouze u jedné respondentky, která splnila diagnostická kritéria zároveň pro současné i minulé období.
Celoživotní prevalence mentální anorexie a mentální bulimie ve sledovaném souboru byla 15,7 % a 11,8 %. Závěr: Výsledky naznačují, že prevalence PPP je mezi ženami, které se léčí pro abúzus alkoholu, významně vyšší než v obecné populaci.
Zároveň ale nedosahuje ve sledovaném souboru tak vysokých hodnot, jaké udávají některé předchozí výzkumy. Zvyšování bdělosti zdravotnických pracovníků protialkoholních oddělení je dobrou strategií, jak minimalizovat komplikace a zefektivnit léčbu obou onemocnění.