Charles Explorer logo
🇨🇿

Park, S., Jeon, M. J., Song, E., Oh, H. S., Kim, M., Kwon, H., Kim, T. Y., Hong, S. J., Shong, Y. K., Kim, W. B., Sung, T. Y., Kim, W. G.: Klinické známky časné a pozdní hypotyreózy po lobektomii štítné žlázy

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2018

Abstrakt

Lobektomie je obecně doporučována jako optimální výkon u symptomatické jednostranné strumy, toxického adenomu, cytologicky neurčitých uzlů a diferencovaných karcinomů štítné žlázy (DTC) s nízkým rizikem. Výhody lobektomie jsou nízké riziko komplikací (paréza zvratného nervu, pooperační hypoparatyreóza) a pacienti po lobektomii často nevyžadují substituční léčbu levothyroxinem.

Studie udávají incidenci hypotyreózy po lobektomii 0-43 %. Ve většině z nich se u 90 % pacientů hypotyreóza vyvinula během 1 roku po operaci, avšak mediány sledování byly krátké (<24 měsíců), což mohlo incidenci pooperační hypotyreózy v těchto studiích podhodnotit.

U pacientů s DTC je po lobektomii často rutinně předepisována substituce levothyroxinem, ačkoliv benefity z terapie levothyroxinem jsou kontroverzní a znemožňuje to hodnocení incidence pooperační hypotyreózy. Cílem studie bylo zjistit incidenci a rizikové faktory hypotyreózy po lobektomii pro papilární mikrokarcinom (PTMC).