Charles Explorer logo
🇨🇿

Glynn, N., Kenny, H., Quisenberry, L., Halsall, J. D., Cook, P., Tun, K. T., McDermott, H. J., Smith, D., Thompson, J. Ch., O'Gorman, J. D., Boelen, A., Lado-Abeal, J., Agha, A.: Účinek substituční terapie růstovým hormonem na tyreoidální osu u pacientů s hypopituitarismem: in vivo a ex vivo studie. Clin. Endocrinol.; 2017; 86: 747-754

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2018

Abstrakt

Exogenní růstový hormon (GH) může navodit změny v ose hypotalamus - hypofýza - štítná žláza. Doposud uváděná data jsou rozporuplná, nejvíce předvídatelným účinkem je pokles cirkulujícího tyroxinu (T4).

V různých studiích bylo zjištěno, že hladiny trijodtyroninu (T3) stoupají nebo zůstávají stabilní, zatímco sérové hladiny TSH klesají nebo se nemění. Některé studie tvrdí, že mechanismem, kterým GH působí změny v metabolismu tyreoidálních hormonů, je ovlivnění dejodace tyreoidálních hormonů v periferních tkáních.

Tato reakce je katalyzována třemi enzymy (dejodázami) - DIO1, DIO2, DIO3. DIO1 a DIO2 mohou katalyzovat konverzi T4 na biologicky aktivní T3.

DIO3 konvertuje T4 na inaktivní reverzní T3 (rT3). Tato studie zkoumá vztah mezi změnami v tyreoidální ose a hladinami tyreoidálních hormonů a dejodázovou aktivitou v subkutánním tuku při substituční terapii růstovým hormonem u hypopituitárních pacientů