Příspěvek "Desinterpretace v biografii Emanuela Arnošta z Valdštejna" vychází z dosavadního bádání autora v rámci disertační práce na téma "Barokní humanista-kazatel Emanuel Arnošt z Valdštejna při Metropolitní kapitule sv. Víta v Praze".
Vztahuje se k osobě, která nezanedbatelně ovlivnila rozvíjející se inteligenci, avšak v současné době bývá spíše upozaděn. Během studia dostupných pramenů, byly vyhodnoceny, některé starší ale i novější informace k osobě Valdštejna za mylné.
Příčinou má být chybná interpretace a neznalost pramenů. Autor přistoupil kriticky k dosavadní odborné literatuře zabývající se Valdštejnem a po analýze relevantních pramenů některé desinformativní závěry konfrontuje s vlastními poznatky.
Revize se týkají především informací o studiu Valdštejna v Římě a jeho zbožnosti (viz. Eva Králíková, Vzdělávání a socializace Emanuela Arnošta z Valdštejna na základě jeho deníkových zápisků z let 1735-1742, diplomová práce FF Univerzita Pardubice 2008), ale také o držení zakázaných knih (viz.
Jiří Hrbek, Proměny valdštejnské reprezentace: Symbolické sítě valdštejnského rodu v 17. a 18. století, Praha 2016). Snahou je také ozřejmit datum jeho narození, který v literatuře bývá rozporuplné.
Příspěvek zároveň upozorňuje na rozsáhlou sbírku vycházející z pozůstalosti Valdštejna, na jejímž příkladě lze mimo jiné osvětlit otázku chybějících pramenů ve farních úřadech, která byla vyslovena na 11. sjezdu historiků v září 2017 při panelu "Desideria et desiderata péče o farní písemnosti". Analytická sonda byla provedena především na písemných pramenech z fondu Rodinný archiv Valdštejnu (uložený ve Státním oblastním archivu v Praze, předmětem zájmu byly především deníky) a z fondu Biskupské sbírky Litoměřice (tzv.
Valdštejnská sbírka uložená ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích).