Riziko aterotrombotických cévních komplikací konstituuje konstelace rizikových faktorů. Máme sady doporučených postupů určujících správný postup jejich ovlivnění i cíle intervencí.
Přesto údaje z klinické praxe v minulosti ukazovaly, že implementace doporučení a míra dosahování léčebných cílů jsou nedostatečné. Projekt LIPIcontrol se zaměřil na otázku míry kontroly kardiovaskulárního rizika u osob s arteriální hypertenzí a dyslipidemií u pacientů sledovaných v rámci ambulantní péče v České republice.
Celkem bylo zařazeno 3 387 pacientů ze 350 ambulantních zařízení. Přestože pacienti zařazení do projektu byli léčeni farmakologicky antihypertenzivy a hypolipidemiky, úroveň kontroly hypertenze a dyslipidemie nebyla uspokojivá zejména u osob v kategorii velmi vysokého kardiovaskulárního rizika. Čtyřicet osm procent pacientů dosáhlo krevního tlaku pod hranicí 140/90 mm Hg, 50 % účastníků průzkumu mělo LDL cholesterolemii nižší než 3,0 mmol/l.
Ve skupině diabetiků dosahovalo léčebných cílů dyslipidemie a arteriální hypertenze pouze 19 % osob, u podskupiny v sekundární prevenci kardiovaskulárních onemocnění to bylo jenom 14 %. Analýza farmakoterapie ukázala příznivé trendy v používání moderních kombinací antihypertenziv včetně významného zastoupení fixních kombinací (indikovány v 50-60 % případů podle jednotlivých tříd antihypertenziv).
Pokračuje bohužel negativní trend nedostatečného využívání intenzivní terapie statinem či kombinace statinu s ezetimibem či fibrátem ve snaze dosáhnout cílové hodnoty LDL cholesterolu. Celkově průzkum LIPIcontrol dokumentuje zlepšující se trend kontroly hypertenze a dyslipidemie i stoupající úroveň farmakoterapie.
Na druhou stranu stále našim pacientům v mnoha případech nenabízíme optimální možnou léčbu ke kontrole jejich rizik. Průzkumy, jako je LIPIcontrol, mohou sloužit jako "kontrola kvality" a představují nezbytný základ pro zlepšení současných výsledků kardiovaskulární prevence.