Sarkoidóza je známá jako mnohosystémové granulomatózní onemocnění neznámé etiologie, které může být dle literárních údajů komplikováno gastroezofageálním refluxem. Hodnotíme souhrn nemocných s ověřenou sarkoidózou, kde jsme na základě předchozího pozitivního průkazu pepsinu v respiračních sekretech indikovali podrobné gastroenterologické vyšetření.
Hodno-tíme stadia onemocnění sarkoidózou, závažné komorbidity, klinický obraz a výsledky 24 hodinové pH metrie a im-pedance jícnu, ve vztahu k léčbě inhibitory protonové pumpy a k výsledku koncentrace pepsinu v respiračních se-kretech. Hodnotili jsme soubor 25 pac., 18 žen, 7 mužů, střed. věku 59 let, rozmezí 32-78 let.
Nejčastějším stadiem sarkoid ózy bylo stadium II (17 pac., st. I-II měli 3, st.
II-III také 3). Nejčastější komorbidity: asthma bronchiale 4 nemocní, CHOPN 2, diabetes mellitus 2, ostatní onemocnění se vyskytovala jednotlivě.
Peptest byl pozitivní u 19 pacientů a slabě po-zitivní u 6 pacientů. Prokázaný kyselý reflux mělo 17 pac., slabě kyselý 2 a patologický reflux nebyl prokázán u 6 nemocných.
Nemocní neléčení inhibitory protonové pumpy (PPI) mělo 15/18 kyselý re-flux. Zvýšenou frekvenci proximálních refluxů podle vyšetření impedance jícnu mělo 21/25 nemoc-ných.
Z klinických projevů dominovaly u pacientů s prokázaným refluxem dle pH metrie kašel, pyróza a regurgitace, tlak na hrudi a pocit globu. Mezi 6 pac. bez pH metricky prokázaného refluxu byl kašel evidován v 50 %, pyróza a regurgitace 33 % a globus u 17 %.
Naše výsledky poukazují na vysoký výskyt GERD v souboru nemocných sarkoidózou, zejména na pří-tomnost kyselého jícnového refluxu a na častý výskyt zvýšené frekvence proximálních refluxů. Dle uvedených úda-jů pokládáme za racionální rutinně vyšetřovat pacienty se sarkoidózou na přítomnost GERD, přičemž se nelze validně opřít o jejich klinické obtíže.
Refluxní onemocnění jícnu může souviset i s některými komorbiditami ne-mocných se sarkoidózou a může nepříznivě ovlivnit i rozsah postižení plicního parenchymu.