Základním léčebným postupem při infarktu myokardu s elevacemi úseku ST (STEMI) je primární perkutánní koronární intervence (PCI) s předpokládaným zprůchodněním infarktové tepny do 120 minut od stanovení diagnózy. V prvních 12 hodinách STEMI je při neproveditelnosti tohoto postupu léčbou volby okamžitá trombolýza s následnou angiografií.
Primární PCI může být přínosná až 48 hodin od začátku STEMI, později je doporučena již jen při recidivě obtíží či oběhové nestabilitě. Perkutánní koronární intervence je primárně prováděna radiálním přístupem s implantací stentů uvolňujících léky (DES). Úvodní standardní léčba zahrnuje nefrakcionovaný heparin nebo enoxaparin i.v., acetylsalicylovou kyselinu p.o. v dávce 150-300 mg a inhibitor P2Y12.
Po úspěšné PCI může být nemocný ve stabilním stavu se zajištěním posádkou záchranné služby transportován ihned do nemocnice mimo kardiocentrum s možností monitorování. Časně je zahajována vysoce dávkovaná léčba statinem s cílovým LDL cholesterolem < 1,8 mmol/l, respektive jeho dalším snížením o 50 %. Lipidogram je vyšetřován ihned při přijetí.
Při stabilním stavu je snaha o mobilizaci do 24 hodin a dimisi po 48-72 hodinách. Duální protidestičková léčba pokračuje jeden rok.
Při současné indikaci pro antikoagulační léčbu po roce pokračuje jen antikoagulace bez antiagregace. (Kap Kardiol 2018; 10:2-7)