Charles Explorer logo
🇨🇿

Diagnostika srdečního selhání: nová klasifikace srdečního selhání

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni |
2018

Abstrakt

Srdeční selhání je klinický syndrom, který je charakterizován typickými symptomy (např. dušností, otoky kotníků a únavou), jež mohou být doprovázeny známkami (např. zvýšenou náplní krčních žil, chrůpky na plicích a otoky končetin) vyvolanými strukturálními anebo funkčními srdečními abnormalitami vedoucími ke sníženému srdečnímu výdeji anebo ke zvýšeným nitrosrdečním tlakům v klidu nebo při zátěži. Natriuretické peptidy mají v případě negativního výsledku vysokou prediktivní hodnotu pro vyloučení srdečního selhání.

Echokardiografie je suverénní zobrazovací metodou srdce. Nová klasifikace srdečního selhání rozeznává dle hodnoty ejekční frakce levé komory srdeční (EF LK) srdeční selhání se zachovanou EF (definovaná jako EF LK GREATER-THAN OR EQUAL TO 50 %, HF with preserved EF - HFpEF); pacienti s EF LK v rozmezí 40-49 % jsou nyní nově definováni jako pacienti se srdečním selháním s EF ve středním pásmu (mid-range EF - HFmrEF).

Pacienti se sníženou EF LK mají její hodnoty < 40 % (HF with reduced EF - HFrEF). V následné diagnostice a péči je dostupná široká škála vyšetřovacích metod.