Charles Explorer logo
🇨🇿

Socializace genderové role dospělé ženy - prezentace výzkumného projektu PhD. - doktorská konference PedF UK - katedra psychologie

Publikace na Pedagogická fakulta |
2016

Abstrakt

Ve výzkumném projektu bych se chtěla věnovat zkoumání několika vzájemně propojených otázek týkajících se socializace genderové role dospělé ženy. Vycházím ze zkušenosti, že společnost vyvíjí na dospělou ženu značný tlak směřující k tomu, aby plnila "povinnosti" vyplývající z její role.

Měla by např. mít děti, měla by mít ráda děti, měla by být dobrou matkou atp. (viz rovněž např. Spence & Helmreich, 1972; Rudman & Glick, 2001).

K tomu, aby společnost mohla od ženy vyžadovat plnění těchto "povinností", musí své požadavky legitimizovat. Protože však ženu nelze nutit zákonem, aby měla děti, nebo aby je měla ráda, je třeba jiných forem nátlaku.

Tuto funkci plní sociální normy, zejména normy injunktivní (Cialdini & Trost, 1998). Nejde totiž pouze o to, že ženy obvykle mívají děti, ale o to, že je to tak správné - a že nemít děti nebo je nemít ráda je špatné a setkává se "oprávněně" se sankcemi (v podobě pomluv, opovržení, předsudků, stereotypů, v odmítání přiznání statusu "plnohodnotné" ženy atp.).

Socializace zde směřuje k tomu, aby žena byla konformní a tyto normy dodržovala; a aby žena, která je porušuje, prožívala odpovídající morální emoce - měla by se za sebe stydět a měla by mít pocity provinění. Každá společnost je morálním společenstvím, jehož integritu udržují určité morální principy či normy.

Patří mezi ně například příkazy: Nepokradeš!, Nezabiješ!, Nesesmilníš! Některé z těchto norem mají platnost zákonů, jejichž dodržování je možno vymáhat soudem a jejichž nedodržování je podle právních norem trestáno. Většina z nich však má ráz sociálních norem.

Ty nelze vymáhat zákonem. Společnost pak pokládá ty, kteří překračují tyto normy, za deviantní a rovněž je trestá - např. opovržením, pomluvami, stereotypy a předsudky.

A naopak odměňuje ty, kteří jsou vůči nim konformní, prestiží, úctou, vážeností. Záměrem je podívat se výzkumně na otázku, jak se česká společnost dívá na ženu, která není v "tradičné ženské roli" např. nemá dítě z hlediska norem, morálky a konvence.