V poslední době zažívá vitamin D neobyčejnou citační explozi. Je to jednak tím, že si uvědomujeme jeho důležitost pro zdraví, a jednak proto, že věda objevuje další nové aktivity tohoto důležitého vitaminu a jeho metabolitů, jež mají již řadu vlastností hormonů.
Dobrým ukazatelem stavu vitaminu D v organismu je koncentrace kalcidiolu v plazmě ukazující hodnotu vitaminu D přijatého z potravy, z expozice kůže slunci a konverzi vitaminu D z tukových zásob v játrech. K základním účinkům vitaminu D patří jeho vliv na resorpci kalcia a fosforu střevem, regulace stálosti těchto prvků v organismu a kontrola kostní mineralizace.
Má pozitivní účinek na svalovou hmotu, zvyšuje syntézu svalových proteinů, ovlivňuje transport kalcia a fosforu skrze buněčné membrány, metabolismus fosfolipidů a kontraktilních vláken svalů, funkci imunitního systému a reguluje velký po čet genů. Vitamin D slouží jako signální molekula mezi buňkami a tím kontroluje kolem 200 genů účastnících se buněčné diferenciace, replikace a imunity.
Kalcitriol se váže na jaderný receptor (VDR). Ten je ve všech tkáních stejný neboli kalcitriol se může vázat na VDR kdekoli, kde je receptor exprimován.
To je pak příčinou velkého zájmu o účinky vitaminu D mimo jeho klasické působení. Podávání vitaminu D má prozatím výhradní postavení v klinické osteologii a při udržování koncentrace kalcia a fosfátu v krvi.
Je jen otázkou času, zdali se i jeho další popisované účinky zcela potvrdí.