Recenze na publikaci KOLÁŘ, Pavel - PULLMANN, Michal: Co byla normalizace: Studie o pozdním socialismu. Praha, Nakladatelství Lidové noviny - Ústav pro studium totalitních režimů 2016, 222 strany, ISBN 978-80-7422-560-4.
Soubor statí obou autorů podle recenzenta patří k tomu nejvýraznějšímu, co bylo o letech takzvané československé normalizace (1970-1989) napsáno, jakkoli jsou vedeni zejména snahou problematizovat a kriticky tematizovat zaujatost dosavadních přístupů k tomuto období, a vlastně k celé éře československého komunismu (1948-1989). V obsáhlé recenzi upozorňuje na problematické stránky "revizionistické" interpretace autorů a polemizuje s některými jejich tezemi.
Východiska jejich kritiky považuje za nejasná, částečně levicově politicky motivovaná a oprávněné požadavky historizace československé "normalizace" a překonání její ideologické kritiky se podle něj zastavují před analýzou konkrétních jevů. Zpochybňuje prvoplánové odmítnutí konceptu totalitarismu a adekvátnost užitých pojmů "pozdní socialismus", "diktatura" nebo "každodennost" jako výkladových rámců nebo analytických nástrojů vzhledem k tématu.
Polemiku vede s autory o výklad pražského jara 1968 a o pojetí legitimity moci u Maxe Webera, zejména ve vztahu k používání násilí za "normalizace". Závěrem recenzent konstatuje, že autoři nabízejí nepříliš přesvědčivou, ideologizující antitezi k dosavadním tezím o době československé "normalizace", zatímco na skutečnou historickou syntézu dosud čekáme.