Článek se zabývá komplikovanými, mnohdy kritickými vztahy mezi Československem a Svatým stolcem na podkladě materiálů Kongregace pro mimořádné církevní záležitosti (Segreteria di Stato, Sezione per i Rapporti con gli Stati, Archivio Storico, Congregazione degli Aff ari EcclesiasticiStraordinari, fondo Rapporti-Sessioni).Již od vzniku Československé republiky byly díky formaci jejích předních představitelů vztahy se Svatým stolcem problematické. Při studiu materiálů Kongregace pro mimořádné církevní záležitosti, nacházejících se ve vatikánských archivech, lze najít údaje, které tuto problematiku osvětlují.
Vyplývá z nich intenzita jednání této Kongregace o Československu, či další podrobnosti problematiky vzájemných vztahů. Lze v nich vysledovat, že diplomatický konflikt mezi Československem a Svatým stolcem, ke kterému došlo v roce 1925, vážně hrozil již od konce roku 1921.
V kombinaci s prameny české provenience pak lze osvětlit, jak v době vzájemné krize mnohdy v jejím vyostřování hrály roli dezinformace, či významové informační posuny. Dokreslují, jak byla složitá cesta k urovnání vzájemných vztahů i diplomatické manévry, které obě strany během krize používaly.
V neposlední řadě pak osvětlují význam mezinárodní situace i personální změny na diplomatickém zastupitelstvu Svatého stolce v Praze v roce 1927, kdy byl jednáním za Svatý stolec pověřen Pietro Ciriaci. Tato změna posunula jednání do roviny, na které bylo možno dojít ke kompromisu a ukončení krize.