V předložené monografii se snažíme objasnit funkce, které v naší společnosti plní stereotypy různých sociálních skupin. Vycházíme v ní z hypotézy, podle níž stereotypy slouží k legitimizaci sociální stratifikace.
Zmapovali jsme proto obsahy stereotypů mnoha jednotlivých sociálních skupin a také jejich umístění v sociální struktuře. Hlavní součástí naší teorie jsou dvě hypotézy.
Podle první z nich reflektují atributy stereotypů příslušníků různých skupin obsah morálních norem. Tyto normy lze zpravidla chápat jako dimenze (jsou pracovití vs líní, kompetentní vs nekompetetní, atp.).
Podle druhé hypotézy je sociální status jednotlivých skupin určen jejich umístěním na těchto dimenzích. Různí respondenti přitom vycházejí z odlišných představ o tom, jaká společnost je spravedlivá a kladou proto důraz na odlišné atributy stereotypu.
Stereotypy tak slouží k legitimizaci různých představ o tom, jaká společnost je spravedlivá. V monografii ukazujeme, že v dnešní společnosti nejde tolik o bohatství ani moc, ale především o prestiž, tedy o dimenzi, na jejímž jednom pólu je úcta, respekt a obdiv, zatímco na pólu opačném neúcta a opovržení.