Chronická obstruk ční plicní nemoc představuje jednu z hlavních příčin chronické morbidity a mortality na celém světě. Je předpokládán vzestup prevalence tohoto onemocnění s ohledem na působení rizikových faktorů a stárnutí populace.
Chronická obstrukční plicní nemoc poutá pozornost odborné sféry především pro zdravotní důsledky a vyplývající ekonomickou zátěž. V problematice emfyzému se výkony význačně přesouvají od chirurgického k endoskopickému zákroku. Četné množství studií dokládá pozitivní efekt tohoto typu výkonu na funkční parametry plic i úroveň fyzické výkonnosti.
Součástí komplexní léčby by měla být u těchto pacientů i plicní rehabilitace, která může být složkou léčebného procesu zahrnutou v předvýkonové přípravě i pooperační léčbě. Vhodně zakomponovaná plicní rehabilitace v léčebném procesu endoskopickým volumredukčním výkonem může vést k dosažení rychlejší rekonvalescence, lepších adaptačních a kompenzačních mechanizmů.
Spojení endoskopické plicní volumredukce s plicní rehabilitací rozšiřuje možnosti komplexní léčby takto nemocných, jejímž cílem je zejména zvýšení tolerance zátěže, snížení dušnosti a zlepšení kvality života.