Iniciální biopsie tenkou jehlou (FNAB) dává u 1,8-23,6 % tyreoidálních uzlů nediagnostický výsledek, opakovaná FNAB je nediagnostická u 20,5-45,1 % případů a dalších 3,4-20,5 % případů dává neurčitý výsledek cytologie (atypie / folikulární léze nejistého významu). "Core needle" biopsie (CNB) pod ultrazvukovou kontrolou představuje komplementární metodu k FNAB u uzlů s nediagnostickým nebo neurčitým výsledkem. Nicméně i CNB dává 6,4-26,7 % nekonkluzivních závěrů.
V současné době neexistuje standardizovaný systém hlášení výsledků CNB, podobný klasifikaci "Bethesda" u FNAB. Nekonkluzivní nálezy u CNB patologové popisují jako "atypie" nebo "neurčitý výsledek".
Navíc se pojem "atypie neurčitého významu", používaný v cytologické Bethesda klasifikaci, nepřísluší používat v histopatologickém popisu. Proto byl nedávno v Koreji navržen nový systém k hlášení nálezů CNB, který má šest kategorií a je převážně identický s Bethesda klasifikací, s výjimkou kategorie III (atypie / folikulární léze nejistého významu).
Cílem této studie bylo zhodnotit užitečnost nového klasifikačního systému pro hlášení nálezů CNB u tyreoidálních uzlů, zejména pak stanovit riziko malignity uzlů v jednotlivých kategoriích.