Zemědělská krajina je výsledkem lidské činnosti. V posledních desetiletích se však tato činnost natolik zintenzivnila, že biodiverzita tohoto biotopu, jejíž významnou součást tvoří ptáci, rychle klesá.
Za této situace představují prvky rozptýlené zeleně pro ptáky v zemědělské krajině významné útočiště. Cíle tohoto literárního přehledu proto jsou: (i) popsat vlastnosti rozptýlené zeleně ovlivňující ptačí společenstva, (ii) poukázat na proměnlivost v odezvách na tyto vlivy ve vztahu k ekologickým charakteristikám ptačích druhů a (iii) formulovat doporučení pro management rozptýlené zeleně zacílený na ochranu ptáků.
Ptáky využívající rozptýlenou zeleň lze podle jejich biotopových nároků rozdělit na lesní druhy a na druhy zemědělské krajiny. Podoba společenstva lesních druhů je dána zejména rozlohou daného prvku rozptýlené zeleně - čím je větší, tím více druhů zde najdeme.
To ovšem platí spíše pro lesní generalisty, pro které rozptýlená zeleň představuje suboptimální biotop. Pro druhy zemědělské krajiny je naopak rozptýlená zeleň klíčovým prostředím, k němuž pro řadu z nich neexistuje v současné krajině alternativa.
Využití prvků rozptýlené zeleně těmito druhy se příliš neřídí rozlohou konkrétního prvku, ale spíše kvalitou biotopu. Ta roste s vyšší heterogenitou vegetace, přítomností doupných a ovocných stromů či s rozlohou trávobylinné vegetace lemující zeleň.
Tato zjištění doporučujeme brát v úvahu při zakládání nebo údržbě rozptýlené zeleně.