Charles Explorer logo
🇨🇿

Prvky cizích pravopisů v pravopisu severocentrální romštiny - proměny v teorii a ediční praxi od počátku systematického pravopisu do přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století

Publikace na Filozofická fakulta |
2017

Abstrakt

Článek sleduje vývoj jednoho z pravopisných principů severocentrální romštiny na českém území: zápisu přepnutí kódu využívajícího pravopisný systém zdrojového jazyka. Omezuje se na období do dvou textů připravovaných v době tzv. přestavby a publikovaných brzy po změně režimu.

Autor dospívá k následující periodizaci: Sledovaný princip je poprvé deklarován až v roce 1991, ale je přítomen už při vzniku pravopisu. V období Svazu Cikánů - Romů (1970-1973) se prudce rozvíjí romská publicistika, což s sebou přináší i vyšší výskyt přepínání kódu.

V období nuceného útlumu romského etnoemancipačního hnutí (1974-1989) mizí z psané romštiny společenská tematika, ale právě díky tomu má tištěná romština puristickou podobu, ačkoli doba nepřeje romskému nacionalismu. Přepínání kódu se vrací spolu se společenskou tematikou až v posledním období komunistického režimu v textech publikovaných po pádu komunismu.