Tento článek je věnován rozboru situace, která vznikla v mezinárodním kosmickém právu v souvislosti se Zákonem USA o konkurenceschopnosti komerčních vypuštění do vesmíru, který byl přijat v listopadu roku 2015. V této práci jsou analyticky shrnuty nejpodstatnější odborné názory a právní stanoviska právníků z různých zemí, které vznikly v reakci na novelu amerických zákonodárců za účelem posouzení možného vlivu tohoto národního právního předpisu na stav a perspektivy modernizace platného systému mezinárodního kosmického práva a jeho základních principů.
Pro vyřešení stanovených úkolů byly použity formálně-logická, systematická, srovnávací (historicko-komparativní a právně komparativní) a další výzkumné metody. Dospělo se k závěru, že vzhledem ke svému historickému charakteru základní právní akty mezinárodního kosmického práva přijaté v 60. - 80. letech minulého století nejsou vždy schopny poskytnout jednoznačnou odpověď na nové otázky a výzvy vznikající v souvislosti s rozsáhlými změnami nejen celkově ve světě, ale zejména v oblasti globální kosmické činnosti.
Nepřímo o tom svědčí velký počet právních diskusí týkajících se výkladu těch či oněch obecných principů za účelem jejich použití v novém historickém kontextu. Zdokonalení technických prostředků pro výzkum vesmíru a růst počtu konkurenceschopných účastníků "kosmických závodů" vedou k potřebě obnovy mezinárodně-právní regulace v této sféře.