Monografie našich předních specialistů v oboru pod vedením docentky Zuzany Moťovské monitoruje nové poznatky v diagnostice a léčbě akutních stavů v kardiologii. Pro větší přehlednost je téměř 40 kapitol rozděleno do devíti tematických okruhů.
První z nich je věnován především přednemocniční péči o pacienta se srdeční zástavou a novým přístupům k poresuscitační péči. Druhý blok na téma akutní koronární syndromy podává mj. přehled nových možností antitrombotické a antiagregační terapie.
Třetím tématem je plicní embolie, jedna z nejvíce diskutovaných oblastí kardiologie. Arytmiím a možnostem jejich ovlivnění se věnuje čtvrtá část publikace, pátá část pak emergentním hypertenzním stavům.
V šestém okruhu na téma akutní srdeční selhání jsou kromě jiných řešeny otázky týkající se neinvazivní hemodynamiky a kardiogenního šoku včetně jeho možných infekčních komplikací. Akutní aortální syndromy jsou přehledně probrány v bloku sedmém, v osmém se pak autoři soustředili na specifické situace v akutní kardiologii.
Závěrečný, devátý oddíl je věnován vyšetřovacím metodám.