Diabetes mellitus (DM) je v posledních letech narůstajícím celospolečenským problémem jak ve vyspělých, tak i rozvojových státech světa. Rostoucí výskyt zejména pozdních komplikací DM podmiňuje zvýšenou morbiditu i mortalitu diabetické populace a určuje také hlavní cíle zdravotníků: časnou diagnostikou, účinnou léčbou a prevencí snížit výskyt chronických komplikací.
Tyto komplikace výrazně zvyšují nároky na poskytovanou léčbu a její nákladnost, kdežto správnou, včasnou a intenzivní léčbou diabetu od jeho zjištění lze naopak rizika komplikací z řetelně snížit. Pacient s diabetem by měl být léčen v zařízení nebo na pracovišti, které mu může poskytovat léčbu na patřičné úrovni podle typu diabetu a jeho závažnosti, složitosti a náročnosti léčby s ohledem na přítomné komplikace.
Léčbu a dispenzarizaci pacienta s DM 2. typu zajišťuje ordinace praktického lékaře nebo ordinace diabetologa. Sledování a léčba by měly být v souladu s doporučenými standardními postupy.
Tento Doporučený postup již navazuje na vydaný DP DM verze 2013. Dle souhrnných dat od ÚZIS a zdravotních pojišťoven z roku 2016 je v současné době léčeno a dispenzarizováno v ordinacích všeobecných praktických lékařů (VPL) přes 200 tisíc pacientů s DM 2. typu v celé ČR.