Charles Explorer logo
🇨🇿

Použití plicnicového katétru na kardiochirurgických pracovištích v České a Slovenské republice - mezinárodní dotazníková studie

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2018

Abstrakt

Cíl studie: Cílem práce bylo zjistit aktuální četnost použití plicnicového katétru na českých a slovenských kardiochirurgických pracovištích včetně jeho indikací, použití alternativních metod hemodynamického monitoringu a výskytu komplikací. Typ studie: Dotazníková retrospektivní mezinárodní studie.

Typ pracoviště: Kardiochirurgická centra pro dospělé. Materiál a metody: Autoři oslovili elektronickým dotazníkem všech dvanáct kardiochirurgických pracovišť pro dospělé v České republice, tři ve Slovenské republice a zjišťovali data týkající se použití plicnicového katétru v letech 2015-2017.

Vyplněný dotazník se vrátil z českých pracovišť ve 100 %, ze slovenských jen ve 33,3 %. Výsledky: Z výsledků vyplývá, že průměrně byl katétr použit u 9,7 % (0,7-29 %) pacientů, ale jednotlivá centra se ve frekvenci katetrizování výrazně liší.

Nejčastější alternativní metodou sledování pacientů je echokardiografie. Analýza komplikací ukázala, že nejzávažnější z nich - perforace srdce či plicní tepny - byla zaznamenána v 0,18 % případů.

Závěr: Autoři zjistili, že používání plicnicového katétru na kardiochirurgických pracovištích v Česku a na Slovensku se drží doporučení a odpovídá trendům. Vzhledem k tomu, že nebyl dostatečně prokázán přínos širokého používání pravostranné srdeční katetrizace v kardiochirurgii, a také pro nezanedbatelný výskyt i závažných komplikací s touto metodou spojených, se autoři domnívají, že její přísně výběrové používání omezené pouze na nejrizikovější nemocné je na místě.