Cíle: Míra sebevražednosti v ČR je dlouhodobě nadprůměrná a železniční sebevražda představuje podstatný problém pro oblast veřejného zdraví. Cíle této studie jsou následující: a) deskripce sebevražednosti na železnici v ČR, b) detekce kritických oblastí (tzv. hot-spotů) v rámci české železniční sítě.
Metody: Byla získána data o všech sebevraždách spáchaných na železnici v období 2007-2017 včetně. Byla provedena deskriptivní analýza epidemiologických trendů.
Poté byla provedena geospaciální analýza s cílem identifikovat hot-spoty. Pro geospaciální analýzu byla využita data jen za poslední tři roky, protože jako jediná obsahují přesnou GPS lokaci incidentu.
Výsledky: V období 2007-2017 bylo na české železnici spácháno 2139 sebevražd. Průměrný věk oběti byl 44,8 let (platné pro data za poslední tři roky).
V roce 2007 si na železnici vzalo život 13% všech, kteří si dobrovolně vzali život. V roce 2016 tento podíl vzrostl na 16%.
Bylo identifikováno několik hot-spotů převážně v urbánních oblastech. Byly identifikovány sezónní trendy.
Závěry: Toto je první podobná studie v českém kontextu. Podíl sebevražd na železnici k celkovému souboru všech sebevražd roste.
Výsledky nasvědčují, že na železniční síti existují hot-spoty. Tato informace má vysokou relevanci pro možné návazné preventivní aktivity, které budou diskutovány.