Pohyb je základním projevem živé hmoty a současně základní biologickou potřebou člověka. Z našich sledování reprezentativních skupin českých chlapců a děvčat, mužů a žen středního věku i seniorů a seniorek bez pravidelného pohybového tréninku vyplývá, že množství pravidelně realizovaných pohybových aktivit soustavně klesá během posledních dvou dekád a cca jen 20 % české populace je schopno plnit normy charakterizující zdatnost.
Na základě našich šetření zaměřených na posouzení vybraných morfologických zjišťovaných pomocí bioimpedanční metody a funkčních parametrů měřených v laboratoři na běhacím koberci nebo v terénu s využitím modifikované baterie UNIFITTEST 6-60 doplněných údaji z literatury se ukazuje, že vhodně volené pohybové aktivity využívající přednostně chůzi, mnohou významným způsobem ovlivnit morfologické a funkční parametry člověka, jeho pracovní i volnočasovou výkonnost. Sekundárně pak i jeho zdravotní stav.
Pohyb je možné využívat v rámci primární i sekundární prevence jak zdravotní i duševní. Zásadní je pak využití pohybu jako prostředku rehabilitace a regenerace po pracovním nebo volnočasovém tělesném i duševním zatížení.