Teoreticky nejlepším vyjádřením korelujícím se vznikem ischemie myokardu je index odporu stenózy při navozené hyperémii (hyperemic stenosis resistance index), je přesnějším vyjádřením závažnosti koronární stenózy než FFR, podobně i CFR má vysokou prognostickou váhu. Principem iFR (instant wave-free ratio) je stanovení poměru distálního a aortálního tlaku během období bez vln u konsekutivních srdečních cyklů.
Vzhledem k minimálnímu mikrovaskulárnímu odporu v této fázi není nutné podání adenosinu. Přesnější výsledky iFR jdou především na vrub falešně pozitivních výsledků FFR u nevýznamných stenóz s normální mikrovaskulární funkcí a vysokým CFR.
Studie iFR-SWEDEHEART a DEFINE-FLAIR ukázaly, že u nemocných s klinickou indikací pro fyziologicky vedené zhodnocení koronárního postižení iFR není inferiorní oproti FFR, pokud jde o výskyt úmrtí, IM a neplánované revaskularizace během 12 měsíců sledování. V následné souhrnné metaanalýze DEFINE-FLAIR a iFR-SWEDEHEART, byl prokázán vyšší výskyt úmrtí a infarktů myokardu ve skupině s iFR, rozdíly však nebyly statisticky významné a ačkoliv tedy nevyvracejí hypotézu non-inferiority iFR, definitivní posouzení, zda iFR není inferiorní oproti FFR při vedení revaskularizace myokardu bude vyžadovat další výzkum.