Gestikulace je všudypřítomný jev, který je však z hlediska komunikace a vztahu k mluvenému jazyku relativně málo probádaný. V našem příspěvku představujeme některé stěžejní aspekty lingvistického pohledu na gestikulaci, která doprovází produkci řeči.
Nejprve ukazujeme, jakým způsobem můžeme tato gesta kategorizovat z hlediska jejich komunikačních funkcí. Dále se zaměřujeme na úlohu gestikulace v jazykovém vývoji, a to jak fylogenetickém, tak ontogenetickém.
Ukazujeme, že ruce spolu s řečí od samého počátku utvářejí komplexní komunikační systém. Případy řečových poruch demonstrují, že řeč a gestikulace jsou úzce spjaty i z neurologického hlediska.
Fyziologický základ multimodální komunikace je klíčovým aspektem teorií tělesné ukotvenosti lidské kognice. Poznatky získané v rámci těchto teori í pomohly prohloubit naše porozumění roli gest v komunikaci, která, jak se ukazuje, je zcela zásadní.
Gesta totiž nejsou pouhým průvodním jevem mluvené komunikace, ale jsou její integrální součástí, neboť i jejich pomocí strukturujeme (a tím utváříme) svět kolem nás.