Charles Explorer logo
🇨🇿

Pánevní aktinomykóza a IUD

Publikace na 1. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta |
2018

Abstrakt

Cíl studie: Přehled znalostí o postupu u žen s prokázanými aktinomycetami v děložním hrdle a se zavedeným nitroděložním tělískem (IUD). Typ studie: Souhrnný přehled.

Metodika a výsledky: Aktinomykóza je nepříliš častá, ale významná subakutní nebo chronická infekce způsobená anaerobními nebo mikroaerofilními bakteriemi převážně z rodu Actinomyces. Aktinomykóza může postihnout různé orgány a tkáně lidského těla, často se manifestuje vyprazdňujícími se sinusy, tvorbou abscesů a fibrózou.

V rozvinutých zemích je nejčastější pánevní forma u žen. Dlouhodobá léčba antibiotiky může být úplně účinná i v případech těžkého onemocnění.

Ačkoliv pánevní aktinomykóza je převážně spojena s dlouhodobým zavedením nitroděložního tělíska, riziko následné symptomatické infekce je extrémně nízké dokonce i u žen s pozitivními aktinomycetám podobnými organismy (ALO) z cervikálního stěru onkologické cytologie. Z tohoto důvodu průkaz aktinomycet z cytologie po cervikálním stěru není příznakem ani predikcí žádné nemoci, protože aktinomycety přirozeně osidlují ženský genitální trakt.

Pacientky s ALO v cervikální onkologické cytologii nevyžadují žádnou anti-mikrobiální léčbu nebo odstranění IUD. Nicméně ženy, které si vyberou IUD jako formu antikoncepce, by měly vědět, že existuje velmi nízké riziko rozvoje infekce po několikaletém zavedení IUD.

Závěr: Literární zdroje uzavírají, že odstranění nitroděložního tělíska u žen s pozitivními ALO v děložním hrdle není nutné a léčba antibiotiky není vyžadována. Avšak IUD musí být měněno minimálně každých pět let, aby se omezilo riziko rozvoje pánevní aktinomykózy.