Charles Explorer logo
🇨🇿

Výskyt chitinozoí v letenském souvrství barrandienského svrchního ordoviku (Česká republika)

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2017

Abstrakt

Profil na lokalitě Kazín představuje významný profil letenským souvrstvím vyššího ordoviku. Vzorky odebrané z tohoto profilu byly rozpuštěny a získaná rezidua byla zkoumána z hlediska přítomnosti chitinozoí.

Všechny odebrané vzorky poskytly vysoce diversifikované společenstvo chitinozoí; výsledná diversita přesahovala třicet zjištěných taxonů. Značná část zjištěných taxonů je dokumentována poprvé z oblasti pražské pánve.

I přes špatné zachování chitinozoí, bylo díky kombinaci detailních SEM fotografií a morfometrických měření, možno určit zhruba jednu třetinu jedinců do druhové úrovně. Beonechitina micracantha, Cyathochitina campanulaeformis, C. kuckersiana a Desmochitina minor představují typické druhy chitinozoí typické pro vyšší ordovik, jejich stratigrafický potenciál pro zpřesnění stáří profilu na lokalitě Kazín je ale omezen.

Linochitina pissotensis představuje vůdčí druh pro biozónu indikující nejvyšší část středního ordoviku a její poslední výskyt indikuje hranici středního a vyššího ordoviku. Pouze sedm jedinců tohoto druhy bylo nalezeno ve dvou stratigraficky nejnižších vzorcích z profilu na lokalitě Kazín.

Na darriwilské stáří ukazuje také přítomnost druhu Euconochitina vulgaris, jejíž stratigrafický rozsah je doposud omezen na střední ordovik. Dvacet sedm jedinců tohoto druhu bylo dokumentováno ze čtyř vzorků ve vyšší části profilu na lokalitě Kazín.

Třetí, stratigraficky významný, druh, Conochitina chydaea, má známý stratigrafický rozsah od středního do svrchního ordoviku. V rámci materiálu získaného z lokality Kazín představuje nejhojnější taxon, s padesáti devíti druhy distribuovanými ve všech studovaných vzorcích z lokality Kazín.

Stáří středního ordoviku, indikované některými druhy chitinozoí, které je v rozporu s dříve publikovanými biostratigrafickými výzkumy letenského souvrství a neobvykle vysoká diversita chitinozoí na lokalitě Kazín, může být vysvětlena re-deposicí druhů typických pro střední ordovik do usazenin vyššího ordoviku. Přesné stanovení stáří sedimentace na profilu lokality Kazín ale nemůže být určeno, díky nedostatečnému zastoupení stratigraficky významných druhů chitinozoí.