Publikace se věnuje třem okruhům problémů: metodologii, metodám a postupům pro hodnocení výsledků vědecké činnosti. Vychází z vymezení pojmů vědecký problém, výzkumné cíle a teoreticko-konceptuální rámec.
Ukazuje na problémy související s použitím objektivistické (pozitivistické, nenormativní) a normativní metodologie. Nástrojem pro vědecké zkoumání jsou metody.
Z nich jsou podrobně zkoumány: pozorování, měření, experiment, analýza, syntéza, indukce, dedukce, komparace, specifikace, generalizace, analýza, syntéza, modelování. Zvláštní pozornost je věnována explanaci a zejména naraci.
Narace je představována z různých pohledů (časového, procesního a strukturně-funkčního). Publikace se zároveň pokouší hledat způsoby, jak hodnotit v ýsledky vědeckovýzkumné činnosti.
Nabízí input-output model jako východisko pro hodnocení efektů vědecké činnosti. Ukazuje na potřebu rozlišovat mezi výstupy a výsledky vědecké činnosti.
Pro vědecké poznání jsou klíčové výsledky vědecké činnosti. Pro evaluaci efektů vědeckovýzkumné činnosti lze použít různé metody, jako jsou inkrementální analýza nákladů a přínosů a expertní hodnocení aplikovaných efektů vědeckovýzkumné činnosti.
Závěry z této analýzy mohou být informačním zdrojem pro diskuzi, jak hodnotit výsledky aplikovaného vědeckého poznání.