Příspěvek si klade za cíl představit v česku doposud málo známou metodu Experience Sampling, která v českém překladu bývá označována jako "metoda sbírání zkušeností" (Křivohlavý, 2013) či "metoda sbírání prožitků" (Newport, 2016). V české literatuře či článcích však bývá zmiňována pouze výjimečně a doposud jsme nenarazili na žádnou českou výzkumnou studii používající metodu ESM.
Metoda experience sampling (ESM) spočívá v získávání opakovaných záznamů o nedávných zkušenostech stejného souboru lidí po dobu několika dnů či týdnů a zachycuje tak procesy změny u daného jedince, ale i mezi jednotlivými jedinci. Respondenti jsou žádáni, aby hodnotili své současné či velice nedávné pocity, chování či myšlenky, a to v kontextu konkrétní situace.
Je to tedy metoda vhodná k zmapování respondentova každodenního života v celé jeho komplexnosti. Tento druh longitudinálního výzkumu je možné provádět jak v laboratorních podmínkách, tak také jako terénní výzkum.
V příspěvku se zaměříme především na využití metody experience sampling k zachycení emocí, chování a myšlenek in situ. Referát představí teoretická východiska, vhodné podmínky k využití metody i její možné varianty a způsoby využívání ve výzkumu.
Představena bude i konkrétní kazuistika dat zachycených metodou ESM z právě započatého výzkumu "Cizinec jako symbol jinakosti". Křivohlavý J.
Psychologie pocitů štěstí: současný stav poznání. Praha: Grada 2013;136.
Newport C. Hluboká práce: pravidla pro soustředěný úspěch v rozt ěkaném světě.
Brno: Jan Melvil Publishing 2016;240.