Cílem této přednášky je přiblížit posluchačům klinický informační systém ICIP, který je zaměřen na tvorbu, uchovávání a sdílení zdravotnické dokumentace. Umožňuje elektronický záznam v intenzivní péči, sjednocení dat a grafické znázornění fyziologických funkcí.
Metody: Hlavním předmětem přednášky je seznámení posluchačů s konkrétní prací sester se systémem na oddělení. Jak ICIP vlastně funguje? Jaké jsou jeho technické požadavky? Jaký význam má ICIP ve vedení dokumentace? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? To jsou otázky, na které se v naší prezentaci snažíme odpovědět.
Metodami vzniku naší prezentace je mimo jiné sběr dat o systému od společnosti Philips a od technického oddělení zajišťující provoz systému v nemocnici. Výsledky: ICIP ( Intellivue Clinical Information Portfolio) je systém vyvinutý společností Philips a jeho provoz je běžný například v Rakousku.
Od počátku projektu v ČR na podzim roku 2009, přes implementaci systému a spuštění zkušební verze v lednu 2011, jsme se dostali k plně funkčnímu klinickému informačnímu systému, který na oddělení resuscitační péče našel své místo. ICIP je propojen s monitorem pacienta, s infuzními pumpami a s ventilátorem a umožňuje tak kontinuální záznam fyziologických funkcí, rychlostí infuzí a ventilačních parametrů.
Dává veliký prostor sestře k záznamu veškeré ošetřovatelské péče a dokumentuje zadání i splnění ordinace lékaře. Závěr: Zavedení a spuštění systému nebylo na oddělení jednoduché pro nikoho.
Bylo třeba se naučit pracovat s elektronickou dokumentací. Potýkali jsme se i s technickými problémy.
Brzy jsme však pochopili, že nám systém dokáže ušetřit čas a že záznamy, které jsou o pacientovi vedené, dostávají praktickou a funkční formu.