Ve tzv. vyspělých státech i v České republice zvětšuje počet mladých rodičů, kteří odkládají učení dítěte "na nočník" o rok i více. Někdy děti v plenách na jedno použití posílají i do mateřských škol či kroužků.
Na internetových portálech (např. e-mimino) je možné dohledat řadu kazuistik. Je to obecný generační projev.
Sociologové rodiče těchto dětí (narozené koncem 20. století) jako "příliš pečující". Přílišná rodičovská péče nebo také nebo používají také jako "intenzivní rodičovství" má ovšem negativní dopady jak na děti, tak i na celou společnost.
Používání jednorázových plen je velmi neudržitelné. Ekologická stopa jednorázové pleny je 2 x větší než pleny látkové (Soukupová, 2005).
To je způsobeno vysokou spotřebou surovin, energie a znečištění přírodních zdrojů při jejich výrobě, a likvidaci velmi problematického (doba rozpadu je odhadována na stovky let) komunálního odpadu. Nošení jednorázových plen je dáváno do souvislosti s častějším vznikem opruzenin a mykóz, a u chlapců s přehříváním varlat, což je jednou z příčin horší životnosti spermií (Soukupová, Chadimová, 2006).
Prodloužením doby používání plen o 1-3 roky se negativní dopady významně násobí. Pokud dříve spotřebovala dítě 1 tunu jednorázových plen, nyní to jsou 2 tuny (Ekolist).
Pleny nikdy nebyly používány po tak dlouhou dobu. Předchozí generace učily děti ovládat svěrače před 1. rokem věku.
Děti z chudých rodin třetího světa vyrůstají prakticky bez plen. Alternativní rodiče využívají tzv. bezplenkovou komunikační metodu, resp. přirozenou hygienu kojenců.
Příliš pečující rodiče vozí děti do školek a škol auty, zahrnují je hračkami, značkovým oblečení, obuví, elektronikou. Takže tento rodičovský styl byl identifikován jako neslučitelný s udržitelným životním stylem.
Jakými způsoby oslovit mladé rodiče, aby svou pozornost a prostředky využívali lépe?