Charles Explorer logo
🇨🇿

Návrat do života a jeho kvalita u pacientů po akutní resekci střev

Publikace

Abstrakt

Cíl: Cílem práce bylo zhodnotit vliv akutního operačního výkonu spojeného s pobytem na JIP na následnou kvalitu života. Metodologie: Výzkumný vzorek tvořili pacienti, kteří podstoupili akutní operační výkon spojený s resekcí střev a pobytem na JIP.

Kvalita života byla hodnocena před hospitalizací a po 3 měsících od propuštění z JIP. Období před hospitalizací, včetně běžných denních aktivit bylo hodnoceno pomocí dotazníků SF 36, ADL, IADL.

Při dimisi z JIP pacient vyplnil dotazník hodnotící anxietu/depresi HADS, dotazník únavy MAF a byla hodnocena fyzická aktivita 6. minutovou chůzí a 30. sekundovým testem sed/stoj. Po 3. měsíční rekonvalescenci pacienti opět vyplnili dotazníky: SF-36, IADL, ADL, HADS, MAF, FACT-C a plnily 6. minutovou chůzi a test sed/stoj.

Výsledky: Hodnoceno bylo 38 pacientů. Vývoj byl zaznamenán především v oblasti bolest, psychika a fyzická zdatnost.

V tělesné bolesti došlo během 3. měsíční rekonvalescence ke zlepšení u mužů po akutním výkonu o 60 %, u mužů po výkonu z vitální indikace se bolest snížila o 43 %. Pokles úzkosti byl zaznamenán u mužů se stomií o 54 %, deprese klesla o 64 %.

U mužů bez stomie se deprese snížila o 82 %, anxieta o 59 %. Ženy se stomií byly úzkostné o 63 % méně. Významný je vývoj fyzické zdatnosti.

Po 3 měsících je razantní zlepšení v obou fyzických testech. Závěr: 3 měsíce rekonvalescence mají značný vliv na zlepšení sledovaných oblastí života, které byli v době dimise snížené.