Cíl: Prezentovat raritní kazuistiku o 31leté pacientce s pozitivní anamnézou papilárního karcinomu štítné žlázy, kdy se na postterapeutické celotělové scintigrafii a SPECT/low dose CT hrudníku po aplikaci 131I (radiojod) zobrazila raritní fyziologická akumulace radiojodu v aktivovaném thymu po předchozí opakované léčbě radiojodem. Metodika: Pacientka byla několik let sledována pro Hashimotovu tyreoitidu.
Na ultrasonografii štítné žlázy se objevil uzel, který vykazoval progresi v čase. Následně byla provedena aspirační biopsie tenkou jehlou.
Jednalo se o papilární karcinom štítné žlázy. Pacientka podstoupila totální tyroidektomii a následovalo opakované podání radiojodu per os a postterapeutická celotělová scinti-grafie a SPECT/low dose CT hrudníku.
Výsledky: Na poslední postterapeutické scintigrafii se objevilo ložisko akumulace radiojodu v předním horním mediastinu. Následně provedený SPECT/low-dose CT hrudníku zobrazil akumulaci radiojodu v aktivovaném thymu, čímž vyloučil přítomnost metastázy karcinomu v předním mediastinu, což bylo potvrzeno i opakovaně normální sérovou hladinou onkomarkeru tyreoglobulinu v průběhu dlouhodobého follow-up.
Závěr: Článek poukazuje na neobvyklou, raritní možnost fyziologické akumulace radiojodu v aktivovaném thymu, což může vést k falešně pozitivní postterapeutické scintigrafii u pacientů s karcinomem štítné žlázy a následné zbytečné chirurgické léčbě či opakovanému podání radiojodu.